Gå till innehåll
Undervattensrugby
Undervattensrugby

2005 EM

En bild

Övre raden fr v: Fredrik, Andreas C, Robert, Paul, Magnus, Sven-Roland, Patrick, Niklas, Anderas H
Nedre raden fr v: Jim, Bengt, Jörgen, Linus, Henrik, Andreas B, Leo

Fakta
Mästerskapet spelas vid Pirkkolas idrottscenter i Helsinki, Finland den 6-11 juni 2005.

Resultat
Gruppspel:

Sverige - Norge

0-0

Sverige - Italien

20-0

Sverige - Danmark

4-0

Sverige - Ryssland

11-0


Semifinal:

Finland - Sverige

2-0


Brons match:

Tyskland - Sverige

0-4


Truppen

1.

Fredrik Åström

Mål/Ytter

Uppsala DS El Rio

2.

Magnus Christersson

Mål/Ytter

SDK Malmö Triton

3.

Niklas Eriksson

Mål/Ytter

Sydkustens SDK

4.

Bengt Olsson

Back

Linköpings SDK

5.

Jörgen Persson

Back

SDK Malmö Triton

6.

Andreas Höglund

Back

Uppsala DS El Rio

7.

Sven-Roland Aminoff

Back

Felix DF

8.

Jim Nilsson

Back

Felix DF

9.

Andreas Bergenholtz

Ytter

SDK Malmö Triton

10.

Robert Isaksson

Ytter

Uppsala DS El Rio

11.

Paul Lyly

Ytter

Sydkustens SDK

12.

Henrik Stewenius

Ytter

SDK Malmö Triton

13.

Patrick Nilsson

Ytter

Skäret Uddevalla

14.

Andreas Corlin

Ytter

Sydkustens SDK

15.

Linus Norén

Mål/ytter

Sydkustens SDK

Reserv

Anton Crona

Felix DF

Reserv

Henrik Hansson

Felix DF

Ledare

Leo Hommel

Götene/Lidköping


EM Bloggen!

Tisdag, 2005-06-07, OBS! Alla tider är svensk tid +1h (finsk tid) [UTC+3]

Tid

Match

Blå

Vit

Omgång

Dam/Herr

Resultat

10:00

Öppnings cermoni

13:00

1

Finland

Tyskland

Kvalificering

Herr (A)

2-0

14:00

2

Sverige

Norge

Kvalificering

Herr (B)

0-0

15:00

3

Tyskland

Italien

Kvalificering

Dam

28-0

16:00

4

Tjeckien

Österrike

Kvalificering

Herr (A)

2-1

17:00

5

Danmark

Ryssland

Kvalificering

Herr (B)

5-0

18:00

6

Finland

Schweiz

Kvalificering

Herr (A)

18-0

19:00

7

Sverige

Italien

Kvalificering

Herr (B)

20-0

Match 2: Sverige lyckas inte få någon ordentlig chans i en match där bollen bara går fram och tillbaka.


Match 7: Första EM dagen är slut och Sverige vinner mot Italien i en match med 3 straffar & 4 utvisningar (mot/för Italien).


Onsdag, 2005-06-08

Tid

Match

Blå

Vit

Omgång

Dam/Herr

Resultat

08:00

8

Tyskland

Tjeckien

Kvalificering

Herr (A)

3-0

09:00

9

Norge

Danmark

Kvalificering

Herr (B)

7-1

10:00

10

Norge

Sverige

Kvalificering

Dam

1-0

11:00

11

Danmark

Finland

Kvalificering

Dam

1-0

13:00

12

Österrike

Schweiz

Kvalificering

Herr (A)

1-0

14:00

13

Ryssland

Italien

Kvalificering

Herr (B)

0-1

15:00

14

Tyskland

Norge

Kvalificering

Dam

0-0

16:00

15

Italien

Danmark

Kvalificering

Dam

0-10

17:00

16

Sverige

Finland

Kvalificering

Dam

0-0

18:00

17

Finland

Tjeckien

Kvalificering

Herr (A)

7-0

19:00

18

Sverige

Danmark

Kvalificering

Herr (B)

4-0

Match 10: Damerna släpper in ett mål i slutet på 1:a halvlek och lyckas inte reducera under andra halvlek.


Match 13: Italiens herrar gör UV-Rugby historia genom att vinna sin första match i ett mästerskap.


Match 16: Sverige lyckas inte genomföra matchen som tänkt. Finskorna bjuder på ett tätt försvar som räcker hela matchen.


Match 18: En bra match från Sveriges sida. Danmark ger ett bra motstånd men Sverige lyckas göra målen.


Torsdag, 2005-06-09

Tid

Match

Blå

Vit

Omgång

Dam/Herr

Resultat

08:00

19

Tyskland

Sverige

Kvalificering

Dam

1-0

09:00

20

Italien

Finland

Kvalificering

Dam

0-14

10:00

21

Tyskland

Österrike

Kvalificering

Herr (A)

8-0

11:00

22

Norge

Ryssland

Kvalificering

Herr (B)

26-0

12:00

23

Norge

Danmark

Kvalificering

Dam

14-0

14:00

24

Tjeckien

Schweiz

Kvalificering

Herr (A)

1-0

15:00

25

Danmark

Italien

Kvalificering

Herr (B)

8-0

16:00

26

Tyskland

Danmark

Kvalificering

Dam

5-0

17:00

27

Italien

Sverige

Kvalificering

Dam

0-20

18:00

28

Finland

Österrike

Kvalificering

Herr (A)

15-0

19:00

29

Sverige

Ryssland

Kvalificering

Herr (B)

11-0

Match 19: Tjejerna lyckas nästan klara 0-0 mot tyskorna men 22 sekunder kvar på matchen får Tyskland en straff som Ann-Sofi nästan lyckas rädda.


Fredag, 2005-06-10

Tid

Match

Blå

Vit

Omgång

Dam/Herr

Resultat

08:00

30

Norge

Finland

Kvalificering

Dam

9-0

09:00

31

Sverige

Danmark

Kvalificering

Dam

7-0

10:00

32

Tyskland

Schweiz

Kvalificering

Herr (A)

3-0

11:00

33

Norge

Italien

Kvalificering

Herr (B)

22-0

12:00

34

Italien

Norge

Kvalificering

Dam

0-48

14:00

35

Tyskland (No.2 Herr A)

Danmark (No.3 Herr B)

Vinnare till Match 42

Herr

1-0

15:00

36

Sverige

(No.2 Herr B)

Tjeckien

(No.3 Herr A)

Vinnare till Match 44

Herr

10-0

16:00

37

Tyskland

Finland

Kvalificering

Dam

3-0

17:00

38

Österrike (No.4 Herr A)

Italien (No.4 Herr B)

Rank 7-8

Herr

7-0

18:00

39

Schweiz (No.5 Herr A)

Ryssland (No.5 Herr B)

Rank 9-10

Herr

0-4

19:00

40

Danmark


(Förlorare av M/35)

Tjeckien


(Förlorare av M/36)

Rank 5-6

Herr

3-1

20:00

41

Finland (No.5 Dam)

Italien (No.6 Dam)

Rank 5-6

Dam

7-0

Match 31: Damerna gör en stabil och bra match mot danskorna. Nästa match blir semifinal imorgon.


Match 33: Norrmännen leder mot Italien med mer än de 4 mål de behövde göra för att vinna gruppen. Svenskarna kommer nu att spela kl 15 mot tjeckerna.


Match 36: Tjeckien håller bra emot i första (3-0) men i andra släpper det för svenskarna.


Lördag, 2005-06-11

Tid

Match

Blå

Vit

Omgång

Dam/Herr

Resultat

08:00

42

Norge (No.1 Herr B)

Tyskland


(Vinnare av M/35)

Semifinal

Herr

3-0

09:00

43

Norge (No.1 Dam)

Danmark (No.4 Dam)

Semifinal

Dam

12-0

10:00

44

Finland

(No.1 Herr A)

Sverige

(Vinnare av M/36)

Semifinal

Herr

2-0

11:00

45

Tyskland

(No.2 Dam)

Sverige

(No.3 Dam)

Semifinal

Dam

1-0

13:00

46

Tyskland

(Förlorare av M/42)

Sverige

(Förlorare av M/44)

Rank 3-4

Herr

0-4

14:00

47

Danmark

(Förlorare av M/43)

Sverige

(Förlorare av M/45)

Rank 3-4

Dam

0-2

15:00

48

Norge (Vinnare av M/42)

Finland (Vinnare av M/44)

Final

Herr

0-2

16:00

49

Norge (Vinnare av M/43)

Tyskland (Vinnare av M/45)

Final

Dam

6-1

Match 44: Killarna lyckas inte ta Finland i semi.
Match 45: Tjejerna håller mycket bra mot Tyskland men med 42 sekunder kvar på ordinarie match tid så sätter Tyskland 1-0.
Match 46: Killarna genomför en säker match mot Tyskland.
Match 47: Sverige ligger i anfall mestadels av tiden. Andra målet på straff.

Herr nationer: Sverige (B1), Finland (A1), Norge (B2), Tyskland (A2), Danmark (B3), Tjeckien (A3), Österrike (A4), Schweiz (A5), Italien (B5), Ryssland (B4). Totalt 10 lag.

Dam nationer: Tyskland (W1), Norge (W3), Sverige (W4), Finland (W6), Danmark (W5), Italien (W2). Totalt 6 lag.

Svenska domare: Hans Johansson & Sten-Åke Sundkvist

Besöksadress

Barlastgatan 3
593 31 Västervik

Postadress

Svarta Lådan
Att: Aida AL Akrawi
Monbijougatan 17C
211 53 Malmö

Kontakta oss

08-699 65 15
info@ssdf.se

Fakturor postas digitalt

pdffaktura@kansliet.net