Gå till innehåll
Undervattensrugby
Undervattensrugby

2003 VM

En bild

Bakre raden fr.v: Magnus, Andreas C, Tommy, Anders, Martin, Niklas, Jörgen, Christian
Främre raden fr.v.: Leo, Andreas B, Marcus, Roald, Sven-Roland, Linus, Jim, Olof

Fakta
Mästerskapet spelades i Fredericia, Danmark den 27-31 maj 2003.

Resultat Öppnas i nytt fönster.
1. Sverige
2. Norge
3. Finland
4. Tyskland
5. Danmark
6. Colombia
7. Tjeckien
8. Ryssland
9. Schweiz
10. USA
11. Turkiet

Sverige-Colombia

8-0

Tyskland-Tjeckien

3-0

Schweiz-USA

8-2

Danmark-Finland

0-1

Sverige-Tjeckien

10-0

Tyskland-Schweiz

9-0

Colombia-USA

14-0

Turkiet-Norge

0-39

Danmark-Ryssland

18-0

Sverige-Schweiz

17-0

Tyskland-USA

21-0

Turkiet-Finland

0-34

Colombia-Tjeckien

3-0

Turkiet-Danmark

0-19

Norge-Finland

1-0

Sverige-Tyskland

2-0

Colombia-Schweiz

5-0

Tjeckien-USA

8-1

Finland-Ryssland

19-0

Tyskland-Colombia

2-0

Sverige-USA

12-0

Danmark-Norge

1-6

Tjeckien-Schweiz

2-0

Turkiet-Ryssland

1-6

Tyskland-Danmark

2-1 (Kvalificeringsmatch)

Finland-Colombia

5-0 (Kvalificeringsmatch)

Turkiet-USA

1-2 (placeringsmatch plats 9-11)

Turkiet-Schweiz

0-12 (placeringsmatch plats 9-11)

Norge-Tyskland

4-0 (semifinal)

Sverige-Finland

2-1 (semifinal)

Tjeckien-Ryssland

6-0 (om 7:e plats)

Danmark-Colombia

1-0 (om 5:e plats)

Finland-Colombia

5-0 (om 3:e plats)

Norge-Sverige

1-2 (Final)


Svenska målskyttar:
Linus Norén 6
Anders Furubacke 6
Andreas Bergenholtz 5
Christian Hedlund 5
Roald Näslund 5
Andreas Corlin 4
Marcus Nordström 4
Tommy Carlbom 3
Martin Jättner 3
Olof Bertilsson 3
Magnus Jonsson 2
Sven-Roland Aminoff 1
Jim Nilsson 1

Truppen Öppnas i nytt fönster.

1.

Anders Furubacke

Linköpings SDK

2.

Martin Jättner

Telge PB

3.

Jörgen Persson

SDK Malmö Triton

4.

Sven-Roland Aminoff

Felix DF

5.

Linus Norén

DIB Carlskrona

6.

Jim Nilsson

Felix DF

7.

Olof Bertilsson

SDK Malmö Triton

8.

Andreas Bergenholtz

SDK Malmö Triton

9 & Ledare

Magnus Jonsson

DIB Carlskrona


10.

Leo Hommel

Telge PB

11.

Roald Näslund

Götene/Lidköping

12.

Thommy Carlbom

Linköpings SDK

13.

Andreas Corlin

DIB Carlskrona

14.

Marcus Nordström

Telge PB

15 & Ledare

Christian Hedlund

Telge PB


Ledare

Niklas Eriksson

DIB Carlskrona

Publicerad: 2022-12-07

Senast uppdaterad: 2023-01-03

Besöksadress

Barlastgatan 3
593 31 Västervik

Postadress

Svarta Lådan
Att: Aida AL Akrawi
Monbijougatan 17C
211 53 Malmö

Kontakta oss

08-699 65 15
info@ssdf.se

Fakturor postas digitalt

pdffaktura@kansliet.net